נהיגה אקולוגית

עקוב אחר צריכת הדלק שלך

סיטרואן בוחנת את השפעת דגמיה על הסביבה עוד בשלב התכנון, והקיצוץ בצריכת הדלק הוא חלק מגישה זו. לכן המכונית שקניתם (או מתכננים לקנות) משקפת את המילה האחרונה בתחום.

בפרקים הבאים נציג טיפים ושיטות נהיגה מומלצות שיעזרו לכם לעקוב ולייעל את צריכת הדלק שלכם. אז כדי להבין יותר על גישה זו, תמשיכו לקרוא.

המלצות פשוטות אלה נוגעות לאופן השימוש ותחזוקת מכוניתכם. סגנון הנהיגה שלכם למשל, הוא גורם רב השפעה מכיוון שהוא יכול להפחית את צריכת הדלק בשיעור של עד 15%. קראו בעיון את החלק הזה כדי להוזיל את חשבון הדלק שלכם. את הטיפים שתקראו כאן דירגנו בהתאם לתועלת הממוצעת של כל אחד מהם לאורך תקופה ארוכה.

התאמת מהירות להילוך

בחירת ההילוך הנכון היא דרך פשוטה לייעל את צריכת הדלק. לעיתים תנאי הדרך ידרשו מכם לשמור על מהירות קבועה, מסיבות של צפיפות ובטיחות, כדאי לדעת שגם בתנאים אלה עדיף לשמור על מהירות מנוע נמוכה ככל האפשר.

בתיבת הילוכים ידנית, בחרו את ההילוך הגבוה ביותר האפשרי. אם ברכבכם מחוון הממליץ על החלפת הילוכים, אמצו את ההמלצה ככל הניתן. מנוע שפועל במהירות נמוכה צורך פחות דלק למרות שאולי ייווצר הרושם שהוא “עובד” קשה יותר. בתיבת הילוכים אוטומטית, נמצאת פונקציה שמתאימה את החלפת ההילוכים לסגנון הנהיגה שלכם. השתמש בפונקציה זו במידת האפשר ונהגו בצורה חלקה. השתמש בדוושת התאוצה במתינות, והתיבה האוטומטית תבחר את ההילוך האופטימלי למצב הנסיעה. במהירות של 50 קמ”ש, נסיעה בהילוך חמישי במקום בשלישי, תצמצם את צריכת הדלק בין 20% ל-25%. זו גם דרך טובה להפחתת רעש המנוע ושיפור הנוחות האקוסטית.

במכונית ידנית בעת עצירה, כמו למשל ברמזור אדום, אל תישארו בהילוך. העבירו את התיבה להילוך סרק כדי למנוע שחיקה של המצמד. אם במכונית שלכם נמצאת מערכת “עצור-וסע”, המנוע יכבה בצורה אוטומטית בעת עמידה. בנהיגה עירונית פונקציה זו מביאה לחיסכון משמעותי בדלק.

ניהול מהירות הנסיעה

נהיגה אגרסיבית, עם תאוצות ובלימות חריפות, מגבירה את צריכת הדלק ללא צורך. במיוחד בנהיגה בתוואי עירוני, נהיגה קרובה מידי לרכב שמלפנים מקשה על המנוע ועל הבלמים. בנוסף נהיגה במהירות גבוהה, מגדילה את צריכת הדלק במידה ניכרת. סעו במהירות קבועה ככל הניתן ושמרו על מרחק מהמכוניות שלפנים. אם ברכבם יש בקרת שיוט או מגביל מהירות, השתמש בו בכל פעם שאתם יכולים לשמור על מהירות קבועה. וכשצריך להאט, הימנעו מבלימה ברגע האחרון.

השתמשו בבלימת המנוע ככל האפשר כדי להאט את המכונית באופן טבעי. הורידו את כף הרגל מדוושת ההאצה לצריכת דלק אפסית. נסו לחזות את מצב התנועה על ידי התבוננות רחוקה קדימה. לדוגמה, כדי למנוע במידת האפשר עצירה ברמזור, התאימו את מהירות הנסיעה לסביבה ובמידת האפשר האט בעדינות מוקדם יותר. סע במהירות סבירה כדי לצרוך פחות דלק. בקיצור, סעו בצורה חלקה כדי לחסוך כסף.

העמסת הרכב

ככל שהמכונית עמוסה וכבדה יותר, כך המנוע צריך לעבוד קשה יותר בכדי להניע אותה קדימה ולצרוך יותר דלק. היכן שניתן, הימנעו מנשיאת חפצים מיותרים, ובמיוחד חפצים כבדים.

העדיפו להכניס חפצים לתוך המכונית, והימנע מנשיאתם על הגג. להצבת ציוד על הגג השפעה שלילית על אווירודינמיקה כמו גם על צריכת דלק. השתמשו במנשאי גג שונים רק אם אין אלטרנטיבה, והסירו אותו כשאין בו צורך.

לחצי אוויר בצמיגים

כאשר לחץ הצמיגים נמוך מידי, התנגדות הצמיג לגלגול גבוהה מהרגיל. המנוע צריך לעבוד קשה יותר וזה מגביר את צריכת הדלק. בנוסף, לחץ אוויר נמוך מהרצוי, גורם להתחממות יתר של הצמיג, מפחית את אחיזת הכביש של הצמיג ומאיץ את בלאי הצמיג שבהמשך יגרום לפיצוצו. חיישן לחץ הצמיגים שקיים ברבים מכלי הרכב שלנו הוא כלי עזר רב ערך, אך הוא אינו יכול להחליף בדיקות רגילות.

באופן טבעי, שינויים בטמפרטורה משפיעים על לחצי הצמיגים. לדוגמה, לחץ האוויר יורד במזג אוויר קר (מעבר מקיץ לחורף). אז זכרו לבדוק ולהתאים את לחץ הצמיגים באופן קבוע, במיוחד כאשר הטמפרטורה יורדת פתאום, וגם כאשר רכבכם מועמס באופן חריג. למען בטיחותכם, כבדו את רמות הלחץ המומלצות על ידי היצרן, החלות על צמיגים קרים.

שימוש בצמיגי “חורף” מגביר במידה ניכרת את התנגדות הצמיג לגלגול על קרקע יבשה. הם תורמים לבטיחות בתנאי מזג אוויר גרועים, אך יש להסירם בכל פעם שתנאי הנהיגה מאפשרים זאת.

תכנון מסלול

אתם צורכים יותר דלק בפקקים ובנסיעות קצרות תכופות. בתנועה צפופה נהגים נוהגים לאמץ סגנון נהיגה מעט תזזיתי, עם יותר בלימות ותאוצות חדות. זה מגביר את צריכת הדלק ללא צורך.

תכננו ושלבו את הנסיעות שלכם כדי להפוך אותן לחסכוניות ככל האפשר. הימנעו מנסיעה בשעות העומס ומפקקי תנועה ככל האפשר. תכננו את המסלול שלכם כך שתוכלו לנהוג בצורה חלקה, עם פחות תאוצות ובלימות ובתוואי נסיעה קצר.

אם אתם נתקעים בפקק או כשאתם עוצרים לרגע לקניית לחם, עיתון וכו’, כבו את המנוע. כיבוי המנוע צריך להיות רפלקס. זה תמיד יחסוך דלק וגם יוריד את פליטת המזהמים.

חימום מנוע

ככל שרכבכם קר יותר, כך הוא זקוק לאנרגיה רבה יותר בכדי להתקדם. בנסיעות קצרות בחורף, צריכת הדלק במכוניתכם יכולה לעלות בשיעור של עד 50%. כאשר אתם מתניעים, אל תלחצו על הגז בהילוך סרק כדי לחמם את המנוע. ברגע שתוכל צא לדרך במהירות סבירה, רכבכם יתחמם מהר יותר בזמן נסיעה. מכוניות מודרניות תוכננו להתניע ללא שימוש בדוושת ההאצה, מכיוון שזו פשוט צורכת דלק ולא תורמת לפעולת ההתנעה.

סגירת חלונות

נסיעה במהירות של מעל 50 קמ”ש עם חלון פתוח או גג פתוח, מגדילה במידה ניכרת את ההתנגדות  האווירודינמית. זה נכון גם לגבי דגמי קבריולה בעת נסיעה בתצורה פתוחה. בנסיעה מהירה, סגור את החלונות כדי לחסוך בדלק. השתמש במערכת המיזוג ברכב כדי לקרר את תא הנוסעים. מערכת מיזוג האוויר יעילה במיוחד כאשר הרכב נע במהירות גבוהה.

ניהול כוח

כל מערכות החשמל ברכבכם מופעלות על ידי המנוע. כתוצאה מכך, ככל שאתם משתמשים ביותר חשמל, כך אתם צורכים יותר דלק. אז אמצו גישה סבירה ואל תשאירו מערכות חשמל פועלות ללא צורך. כאשר סיימתם להשתמש בהן, כבו את הפונקציות המחממות את המושבים, ואת מפשיר האדים לחלון האחורי.

מערכת מיזוג אוויר משתמשת באנרגיה מהמנוע, לכן כוון את העוצמה והטמפרטורה המתאימה לדרישותיכם. כאשר בחוץ חם מאוד, קירור יתר של תא הנוסעים יכול להעלות את צריכת הדלק בשיעור של עד 25%. השתמש ובמזגן בחוכמה. אם יש לכם בקרת אקלים, אל תבחרו טמפרטורה קרה מדי או נמוכה ביותר מ-4 או 5 מעלות מהטמפרטורה החיצונית. בנוסף לחיסכון בדלק, כך תוכל להימנע מ”זעזועי חום” כשתכנסו או כשתצאו מהמכונית.

אם המכונית שלכם חנתה בשמש לזמן ממושך, החל בנסיעה במהירות סבירה, כשהמזגן כבוי וכל החלונות פתוחים כדי לאפשר לאוויר החם לצאת. לאחר מכן סגרו את החלונות והדליקו את מיזוג האוויר. כדי להימנע מחימום תא הנוסעים, נסו לחנות בצל. אם אתם חונים בשמש לזמן ממושך, השתמשו במסככים או בתריסים על החלונות, כולל בחלון הגג.

טיפולים

אם המערכות השונות ברכב (מנוע, תיבת הילוכים, מיזוג אוויר, צמיגים וכו’) מטופלות באופן גרוע, המכונית שלכם תפעל בצורה פחות יעילה ותצרוך יותר דלק. כדי לשמור על יעילות מכוניתכם עליכם לטפל בה באופן קבוע על ידי מכונאי מקצועי. וודאו כי כל החלקים והחלפים (שמן, פילטר אוויר, צמיגים וכו’) מומלצים על ידי סיטרואן. וודאו שכל רכיב המשמש את רכבכם, תואם למפרט היצרן. שמן מנוע, למשל, מספק שימון אך גם תורם ליעילות המנוע; זה נכון לגבי רוב החלקים המשמשים את המכונית שלכם. לדוגמה מערכת מיזוג אוויר שלא טופלה כראוי גוזלת הרבה יותר דלק. זה האינטרס שלכם להבטיח שמכוניתכם מטופלת כיוון שכך היא תצרוך פחות דלק, תהיה אמינה יותר ותזכה במחיר גבוה יותר כשתרצה למכור אותה.

קופת הרצה

קניתם מכונית חדשה. כדי לייעל את ביצועי מכוניתכם היא זקוקה לתקופת הרצה קצרה. המכונית שלכם תגיע לצריכת הדלק האופטימלית שלה לאחר שתצבור בין 3,000 ל-5,000 ק”מ. בקיצור, הריצו את המכונית שלכם ביסודיות על מנת למקסם את היעילות ולחסוך כסף.

WhatsApp להתקשר אלינו 073-2005309